Fotograf - artysta

FotografFotografia najprościej dzieli się na artystyczną i użytkową.

Ta pierwsza ma za zadanie dostarczać przede wszystkim walorów estetycznych, podobnie zresztą jak cała sztuka. Wielu fotografów woli być właśnie takimi artystami niż rzemieślnikami, którzy dostają zlecenie i mają wykonać konkretny obraz. Trudno im tak zaszufladkować obrazy zatrzymywane w kadrze, wolą pobawić się konwencjami, stylami, ujęciami. Niestety, twórcy reklam często oczekują od nich konkretnego wyniku.

W przypadku fotografii artystycznej jest inaczej. To fotograf, czyli sam artysta decyduje, jak ma wyglądać dane zdjęcie, by odzwierciedlało jego oczekiwania i było takie, jakie sobie wymarzył. Dzięki temu otrzymuje się produkt unikalny i wyjątkowy.

Gdzie można podziwiać takie dzieła fotografii artystycznej? Na pewno na wszelkiego rodzaju wystawach i wernisażach. Można na nich również często spotkać samych artystów, którzy chętnie opowiedzą o swojej niezwykle ciekawej pasji, jaką jest magiczne zatrzymywanie chwili w kadrze.

Czy jest jakaś recepta na zrobienie dobrego reportażu?

Potrzebne są nam przynajmniej trzy rzeczy. Po pierwsze: dobry temat, bez niego ani rusz. Musi być ciekawy, intrygujący i wart pokazania innym ludziom. Taki temat musi interesować również samego fotografa, ponieważ robienie reportażu o czym, co nie ma dla nas znaczenia jest bezsensowne. Emocje fotografa łatwo ukazać na zdjęciach, odbiorca od razu będzie czuł, że ta sprawa nie jest dla niego ważna, nie interesuje go.

Jak więc ma zainteresować odbiorcę?

Po drugie ważne jest posiadanie dobrego sprzętu. Aparat powinien być sprawny i wykonywać dobrej jakości zdjęcia. Z tym punktem wiąże się zarazem trzeci czyli warsztat. Nawet najlepszy aparat nie zrobi zdjęcia sam, potrzebne jest mu wyrobione oko fotografa. Dobry reportaż powinien być również przemyślany, logicznie spójny i zrealizowany w ciekawy, czasem nawet nietypowy sposób. Dzięki temu wyróżnimy się na tle innych tego typu fotoreportaży zwrócimy uwagę czytelnika na poruszany przez nas problem.

  Blogi fotograficzne

  Blogi fotograficzneInternet stwarza wiele możliwości artystom amatorom, którzy chcą pokazać swoje dzieła innym.

  Ramki na zdjęcia

  Ramki na zdjęciaRamka na zdjęcie to wspaniały sposób na oprawienie ważnej dla nas fotografii. Obecnie mamy d

  Zdjęcia do kalendarzy

  Zdjęcia do kalendarzyWielu z nas nie wyobraża sobie kolejnego roku bez kalendarza. Jedni wolą małe, kieszonkowe formaty, chowane w portfelu, a inni p

  Albumy fotograficzne

  Albumy fotograficzneAlbum ze zdjęciami jest wspaniałą pamiątką. Kiedyś albumy były znacznie inne niż teraz. Zdjęcia wklejało się do takiego albumu, ni