Grafika komputerowa

17Grafika komputerowa jest to taki rodzaj grafiki, który jest tworzony na potrzeby informatyki. Znajduje ona zastosowanie w wielu jej gałęziach i rodzajach.

Za pomocą grafiki komputerowej można przeprowadzić ciekawe wizualizacje architektoniczne, wzbogacić strony internetowe czy opracować efekty specjalne do filmu. Grafika komputerowa jest również przydatna w momencie projektowania stron i gier komputerowych.

Grafika komputerowa dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: grafikę wektorową i rastrową. Wektorowa jest tworzona za pomocą łuków i kresek, zmienianie wielkości obrazu nie wpływa na jakość danej grafiki i ten fakt stanowi jej olbrzymią zaletę. Grafika komputerowa rastrowa jest to prezentacja obrazu komputerowego w postaci pionowych i poziomych linii, kolorowych pikseli.

Takim typem grafiki jest na przykład każde zdjęcie z aparatu cyfrowego. Ma ona wiele zalet. Dzięki tej grafice możemy pokazać realizm obiektów, bogactwo kolorów. Z drugiej jednak strony powiększenie obrazu odbija się znacząco na jego jakości.

Grafika na stronach internetowych jest ważnym elementem każdej witryny i ma tak wiele ważnych funkcji do spełnienia.

Przede wszystkim grafika ma za nadanie oddzielać elementy treściowe od formy, ma ładnie prezentować informacje zapisane na stronie, ale jej zadaniem jest także bycie walorem estetycznym.

Każda strona wsparta nowoczesna i ładną grafiką jest bardziej interesująca dla klientów. Poza tym grafika ma również znaczenie funkcjonalne. Może być wykorzystywana w galeriach zdjęć czy w formularzu kontaktowym.

Bardzo często na stronach internetowych wykorzystuje się nowoczesną i bardzo ciekawie się prezentująca grafikę technologii flash. Są oczywiście strony, na których grafika ma ogromne znaczenie. Należy więc zatroszczyć się o to, aby obrazy czy aplikacje były dobrej jakości. Z kolei wiele sporych stron może obejść się bez wielu elementów graficznych. Takie są na przykład różnorodne strony informacyjne, bez wielu podstron. Ich zadaniem jest przekazywanie informacji, więc grafika nie powinna rozpraszać internauty.

W Internecie, a konkretniej na odpowiednich stronach internetowych nie brakuje rożnego rodzaju zdjęć czy grafik i my jako zwykli użytkownicy sądzimy czasami, że jeśli zdjęcie nie jest w żaden sposób zabezpieczone przed kopiowaniem, możemy je bez problemu wykorzystać na własne potrzeby.

Oczywiście jest to błędne myślenie, ponieważ w takim przypadku po prostu łamiemy prawo, działamy na niekorzyść właściciela strony internetowej i przede wszystkim twórcy danej pracy. Każdy powinien wiedzieć, że wykorzystanie zdjęć ze znakiem wodnym, również jest nielegalne.

Znak wodny to nie tylko estetyczny dodatek, ale również informacja, że nie możemy wykorzystać pliku usuwając znak wodny czy tak samo wstawiając zdjęcie ze znakiem wodnym.

Skąd w takim razie wziąć dobrą 
i przede wszystkim legalną grafikę?

Możemy oczywiście zlecić wykonanie projektu dla grafika komputerowego, ale koszt takiej sprawy może przyprawić nas o ból głowy. Do dyspozycji mamy jednak darmowe banki zdjęć stockowych. Są to miejsca, które gromadzą pliki stockowe, do wykorzystania za darmo na odpowiedniej licencji. Oczywiście bazy takich banków nie są mocno rozbudowane, a do tego możemy znaleźć tam pliki o różnej jakości, nie koniecznie najlepszej. Może dla osób, które prowadzą małe, hobbystyczne blogi będzie to wystarczające, ale w innych przypadkach oczekujemy czegoś więcej.

Na rynku mamy również zwykłe, czyli płatne banki zdjęć, które proponują nam znacznie bardziej rozbudowane bazy zdjęć, które mogą wynosić kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt milionów plików, a do tego znajdziemy tam jedynie zdjęcia najwyższej jakości. Należy jednak pamiętać, że wykupienie odpowiednich plików w normalnym banku nie znaczy jeszcze, że wszystko będzie z naszej strony fair w stosunku do banku i twórcy plików, ponieważ musimy wykorzystać plik zgodnie z warunkami wykupionej licencji.

Oczywiście każdy bank jasno określa zasady licencji, wystarczy odwiedzić przykładowy Stock - http://pl.depositphotos.com/ i widzimy, że najtańsza opcja to licencja standardowa, czyli wykorzystanie kupionego pliku w jednym miejscu, przykładowo na stronie internetowej. Jeśli chcemy pracować na pliku na wielu stanowiskach, powielać go i wykorzystać do dalszej odsprzedaży musimy skorzystać z licencji rozszerzonej.

Warto stosować się do tych prostych zasad, bo chociaż wiadomo, że ciężko jest kontrolować naszą uczciwość, to jednak postępując fair wspieramy twórców, banki zdjęć i zapewniamy sobie lepszy dostęp do plików na licencji royalty free.

  Ucyfrowienie starych filmów

  Ucyfrowienie starych filmówCoraz więcej filmów nakręconych w latach powojennych, a nawet przedwojennych zamienia się dziś na postać cyfrową, ratując je przed zniszcz

  Czy legalne źródła plików muszą być drogie

  Źródła plikówCzy legalne źródła plików muszą być drogie? Świat się zmienia, co możemy zauważyć również w przypadku plików na licencji royalt

  Pliki graficzne do tworzenia i rozwijania stron internetowych

  pliki graficzneObecne strony internetowe znacznie różnią się od tych, które mogliśmy spotkać jeszcze kilka lat temu. Przede wszystkim kuszą użytkowników sw

  Programy graficzne

  grafika78Wszyscy znamy popularne programy do tworzenia grafiki internetowej, takie jak Paint, Corel, Adobe Photoshop. Jest jednak o wiele więcej takich animacji