Grafika komputerowa - programy

Grafika komputerowaGrafika komputerowa jest to jeden z najbardziej rozbudowanych działów informatyki, którego celem jest tworzenie ciekawych elementów graficznych, wizualizacji i animacji. W każdym komputerze niezbędna jest dobrej jakości karta graficzna, ale przydadzą się również programy do tworzenia i przeglądania elementów graficznych.

Bardzo ważne są programy umożliwiające przeglądanie obrazków, animacji i tego typu elementów, ale wiele osób chętnie korzysta z ciekawych programów, pozwalających na tworzenie elementów graficznych.

Najbardziej znanymi programami do tworzenia elementów grafiki rastrowej są: Corel Photo-Paint, Paint, Adobe Photoshop czy prosty w obsłudze, ale oferujący wiele możliwości program GIMP. Z kolei do tworzenia grafiki wektorowej używa się programu CorelDraw. Bardzo wygodne i funkcjonalny jest także program Adobe FreeHand. Te narzędzia służą do tworzenia grafiki dwuwymiarowej.

Dziś jednak coraz bardziej na popularności zyskuje grafika trójwymiarowa. Taka grafika 3D pozwala między innymi na tworzenie nowoczesnych filmów. Oglądanie ich w technologii 3D daje jeszcze więcej frajdy i zabawy. Elementy wykonane w nowoczesnej technologii 3D są o wiele bardziej realistyczne, poza tym pozwalają na wizualizowanie obiektów, również tych architektonicznych, na przykład w biurach projektowych. Na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych programów do tworzenia elementów w grafice trójwymiarowej.

Podejmując temat grafiki komputerowej, nie można również zapomnieć o profesjonalnych animacjach komputerowych. Animacje to elementy ruchome, wykonujące sekwencje ruchów, poruszające się w przestrzeni. Technologia tworzenia animacje pozwalają na przedstawianie realistycznych postaci, zwierząt, roślin. Gdy coś się porusza, jest dla nas bardziej realistyczne. Poza tym, ciekawe i profesjonalnie wykonane animacje komputerowe mogą być reklamą na naszej stronie internetowej. Takie nietypowe elementy przyciągają uwagę, sprawiają, że witryna wydaje się interesująca, zachęcająca do odwiedzenia i bardziej nowoczesna.