Sabbatical - wakacje dla profesjonalistów

SabbaticalJak pogodzić ze sobą dwie rzeczy, konieczność zarabiania pieniędzy oraz posiadania przestrzeni i czasu potrzebnego do rozwoju osobistego? Jednym z pomysłów na udzielenie odpowiedzi na to pytanie może być przerwa w pracy zwana "Sabbatical".

Sama nazwa wywodzi się od łac. słowa sabbaticus, greckiego sabbatikos, lub żydowskiego shabbat, który dosłownie oznacza "zaprzestanie".

Główną jego ideą jest pokazanie jak ważna rolę odgrywa dłuższa przerwa w wykonywaniu przez dłuższy czas tych samych czynności. Czasem dobrze jest coś zmienić, znaleźć inspirację, motywację do pracy lub po prostu spełnić swoje marzenia.

Sabbatical to wakacje dla profesjonalistów - pracownicy z dłuższym doświadczeniem mogą być narażeni na wypalenie zawodowe i potrzebują jakiejś zmiany ale jednocześnie nie chcą stracić swojej pracy oraz wynagrodzenia. Taki sposób motywowania pracowników jest popularny zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Badania potwierdzają, że „najlepsi managerowie lub kierownicy posiadają bogate życie prywatne”. Pracodawcy pozwalają swoim pracownikom mieć dłuższe przerwy w pracy, jednocześnie utrzymując dla nich posadę, czasem płacąc im normalne wynagrodzenie.

Można wyróżnić różne rodzaje "sabbaticali".

Sabbatical podróżniczy - aby zobaczyć i poznać świat

Albo chociaż jego część. Doświadczanie innych kultur zawsze skłania nas do spojrzenia na problemy z innego punktu widzenia niż perspektywa naszego domu. Sabbatical wolontariacki – ten program daje pracownikowi szansę spędzania czasu dla organizacji charytatywnych, przykładowo udzielania lekcji językowych gwatemalskim dzieciom lub pomocy w misjach Kościoła. Okazje są niezliczone i niekończąco się satysfakcjonujące.

Green sabbatical

Green sabbatical - firmy zainteresowane odpowiedzialnością społeczną mogą dać pracownikowi czas na pomoc w projektach ekologicznych, takich jak odnawialne źródła energii lub na badania. Nawet na liczenie populacji żółwi morskich albo pracę dla grup walczących o ochronę środowiska. W ten sposób pracownik uczy się jak ważne są sprawy ochrony przyrody a firma odzyskuje go jako świadomego „zielonych” problemów.

Research sabbatical

Research sabbatical - ten program umożliwia pracownikom wzięcie czasu na rozwijanie pomysłów na nowe produkty lub procesów biznesowych lub pracę nad projektami, książkami lub teoriami.

Sabbatical rodzinny

Sabbatical rodzinny - wiele firm daje swoim pracownikom szansę spędzenia czasu z dziećmi lub pojechania na wycieczkę ze swoimi rodzicami w podeszłym wieku. Zapewnienie solidnego „zastrzyku” czasu na podbudowanie relacji rodzinnych i oderwanie się od problemów w pracy, które mogą niekorzystnie wpływać na sytuację rodzinną.

Sabbatical rozwoju osobistego

To czas na zastanowienie się nad samym sobą, co może przybrać formę medytacji, czytania poradników, czy nawet na spisanie własnych doświadczeń, przemyśleń, nadziei i planów. Indywidualiści wracają z klarownością umysłu, który nie mógłby być w innym razie osiągnięty.

Sabbatical innowacyjny

Ten program stymuluje świeże myślenie dając pracownikowi szansę doświadczenia w innej kulturze pracy wewnątrz lub na zewnątrz ich gałęzi zatrudnienia. Po powrocie mogą spojrzeć inaczej na dany problem i wdrożyć nowy system uporania się z nim. Może to pozytywnie wpłynąć również na innych współpracowników.

Sabbatical edukacyjny

Pozwala pracownikom na dokończenie ich edukacji, uzyskania płynności w drugim języku, zdobyć dodatkowe certyfikaty, kursy czy biegłości w korzystaniu z programu komputerowego.

Sabbatical celu życiowego

Umożliwia zregenerować się pracownikom poprzez umożliwienie im realizacji swoich marzeń takich jak rola w produkcji teatralnej, wzięcie udziału w konkurencji sportowej czy wspinaczki na Mount Everest. Funkcjonowanie po zrealizowaniu tak zuchwałego celu, i wysiłek, żeby go osiągnąć, może wytworzyć nową energię nie tylko w jednostce ale też w funkcjonowaniu całego przedsiębiorstwa.

Oczywiście zawsze występuje ryzyko, że pracownik po powrocie zdecyduje się całkowicie odmienić swoje życie. Może odkryć, że zawód który dotychczas wykonywał nie daje mu już satysfakcji. Przykładowo dwie kobiety, które wyjechały do Ameryki Południowej, zdecydowały po powrocie o porzuceniu wcześniejszej pracy i otworzyły restaurację serwującą jedzenie z różnych stron świata.

Czy możemy to w takim razie nazwać porażką? Z punktu widzenia pracodawcy z pewnością tak, ale patrząc na to z szerszej perspektywy świat zyskał dwie szczęśliwe osoby i wspaniałe miejsce z pysznym jedzeniem.