Sieć - sfera bardziej prywatna czy publiczna?

SiećInformatyka to dziedzina, która zyskała w XX i XXI wieku ogromny rozgłos. Stało się tak szczególnie za sprawą internetu. Sieć połączyła ze sobą szerzę ludzi. Ułatwiony dostęp do informacji o sobie nawzajem, wzbudził w człowieku chęć zdobywania informacji o innych, w coraz to większej ilości.

Facebook, Twitter i inne portale społecznościowe, zebrały ogromne liczby użytkowników. To wiele powiedziało fachowcom, amatorom, o kondycji człowieka. Konkludując człowiek zaczął jawić się jako ukryta istota, żądająca odpowiedzi na pytanie: Co robi znajomy? Z kim znajomy jest? Gdzie znajomy był wtedy a wtedy? Kiedy znajomy wyjeżdża? Czy znajomemu wiedzie się lepiej, czy gorzej? Czy znajomy wygląda ode mnie lepiej? Czy znajomy jest z ładniejszym partnerem ode mnie? Takie pytania i wiele więcej co dzień krząta się po głowie internautów, nałogowo przeglądających portale społecznościowe.

"Z jednej strony robimy się coraz bardziej publiczni, a z drugiej coraz bardziej prywatni, bo siedzimy dobrze schowani za komputerami i tam poznajemy ludzi, reklamujemy siebie i robimy z siebie gwiazdy." Zuzanna Głowacka - "Manhattan pod wodą" Na swoje profile dodajemy coraz więcej informacji. Zamieszczamy zdjęcia z miejsc, w których spędzaliśmy wakacje, uroczystości, ferie, urlopy, czasem nawet miejsc pracy i przede wszystkim chwalimy się zdobyczami trzymanymi w domu. Stajemy się coraz bardziej publiczni.

Druga strona medalu to zachowanie prywatności. Uważamy, że skoro nas nie widać, to znaczy, że jesteśmy schowani, komputery nas osłaniają. Zapominamy, że każdy komputer ma numer IP, po którym można dojść do każdego zdania, każdej strony odwiedzonej przez nas. Trzecia strona to reklamowanie swojej wiedzy, umiejętności, talentów. Owszem ułatwia to zdobycie klientów.

Jednak co robić w sytuacji kiedy hejterzy przejmują szalę i wyżywają się na nas psychicznie? Wówczas świat internetu przestaje być prywatny. Prywatne konta stają się publiczne, tak samo nasz umysł, nasza psychika. Psychika bez wątpienia nie jest ukryta przed innymi ludźmi, nawet w sieci.