Tablet czy czytnik ebooków?

Tablet czy czytnik ebooków?

Co to takiego tablet?
Tablet to urządzenie elektroniczne z dotykowym ekranem, które daje nam możliwości porównywalne do komputerów stacjonarnych lub laptopów. Jego zaletą jest mobilność - względnie mały i lekki, świetnie zastępuje standardowego PC’ta w podróży. Można za jego pomocą przeglądać sieć (dostęp do Wi-Fi czy modułu 3G), grać w popularne gry, oglądać filmy albo… czytać książki.

Parametry techniczne wprawdzie nie mogą być porównywane z komputerami stacjonarnymi, ale technologia idzie do przodu, zatem wydajność pracy tabletu wzrasta z postępem techniki. Obecnie na rynku możemy spotkać tablety z procesorem od 1 do 1, 5 GHz, pamięć RAM nie przekracza 2GB, a przekątna ekranu waha się w granicach od 6” do 10”. W najnowszych wersjach mamy możliwość oglądania filmów i słuchania muzyki w jakości HD, następstwem dodania tego udogodnienia było zwiększenie pamięci flash (w tańszych wersjach zwykle nie przekracza ona 4GB). Bateria ma pojemność od 3000mAh do 6000mAh, co w przeliczeniu na godziny daje od jednej do trzech godzin ciągłej pracy – w zależności od indywidualnych potrzeb użytkowania. Cena urządzenia jest różna: od 300zł (tablety mniej znanych firm), do 1200zł (tablety firm takich jak Samsung czy iPad).

Co to takiego ebook reader?
Ebook reader to urządzenie tworzone z myślą o ludziach, którzy prywatną biblioteczkę kilkuset książek lubią mieć pod ręką. W czytnikach ebooków zastosowano technologię "papieru elektronicznego", oznacza to, że poprzez wyeliminowanie elementów świecących, obraz nie męczy naszego wzroku podczas czytania i nie odbija światła. Z racji tego, że urządzenie jest skierowane głównie do ludzi, którzy chcą mieć książki zawsze pod ręką, zostały rozwinięte opcje, umożliwiające np. dodanie własnych zakładek, dopisywanie notatek na marginesach stron czy wyszukiwanie słów kluczowych. Jednak największą zaletą urządzeń tego typu jest bateria - po każdym naładowaniu, czas pracy czytnika ebooków wynosi nawet kilka dni. Nowsze modele wyposażone są w Wi-Fi i możliwość odtwarzania plików audio. Przekątna ekranu nie przekracza 7”. Cena takiego urządzenia jest rzędu 200zł - 300zł.

Zatem co wybrać?
Podstawowym pytaniem, które powinna sobie postawić osoba wahająca się pomiędzy tabletem, a czytnikiem ebooków jest docelowość korzystania w takowego urządzenia. Jeśli jesteśmy całkowicie pewni, że skorzystamy tylko z opcji czytania e-książek, zdecydowanym faworytem jest ebook reader. Dużo dłuższy czas pracy, technologia, która zapobiega męczeniu naszego wzroku i niższa cena, to argumenty, które przemawiają na korzyść czytników ebooków. Jeśli jednak wybieramy większy zakres oferowanych usług i opcji, zależy nam na dobrym dostępie do sieci i chcemy mieć możliwość oglądania filmów w wysokiej jakości, to warto zastanowić się, czy tablet nie będzie lepszym i bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem.

  Nowoczesne monitory dotykowe

  Monitory dotykoweJak powszechnie wiadomo właściciele urządzeń mobilnych lubią komunikować się ze swoimi urządzeniami za pośrednictwem dotyku, dlatego też

  Lokowanie produktu

  Lokowanie produktuNa początku emisji znanych seriali w ostatnim czasie zaczęła pojawiać się informacja "audycja zawiera lokowanie produktu".

  Techniki benchmarkingu sposobem poprawy wyników finansowych firmy

  Techniki benchmarkinguKonkurencja nie śpi, a przedsiębiorstwo stojąc w miejscu praktycznie cofa się. Zmiany na rynku wymuszają od firm ciągłego przy

  Drukarka atramentowa czy laserowa?

  drukarkiWybór odpowiedniej drukarki to domu to może nie dylemat na miarę „być albo nie być”, niemniej nie warto w tym względzie zdać się tylko na łut szczęścia,