Ucyfrowienie starych filmów

Ucyfrowienie starych filmówCoraz więcej filmów nakręconych w latach powojennych, a nawet przedwojennych zamienia się dziś na postać cyfrową, ratując je przed zniszczeniem. Wiele z nich przeżywa swą drugą młodość, kiedy technicy komputerowi zmienią nieco ich wygląd, dodadzą efekty specjalne i nową oprawę dźwiękową.

Przez pewien czas szczególnym powodzeniem cieszyło się kolorowanie starych filmów. Tak się stało między innymi z kultową sagą z Pawlakami i Kargulami czy z filmami: "Krzyżacy" oraz "Czterej pancerni i pies".

W przypadku produkcji filmowych typu Forrest Gump komputery są wykorzystywane do łączenia fragmentów obrazów zachowanych w archiwach - na przykład wiadomości telewizyjnych czy starych filmów - z filmami kręconymi obecnie. W efekcie uzyskuje się wrażenie, że współcześni aktorzy stają się bohaterami wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat stojąc u boku najważniejszych osób tamtych czasów.

Aby móc osiągnąć podobne efekty, aktorzy odgrywają swe role mając za sobą białe tło. Wymaga to dobrego wyczucia nastroju, a także doskonałych umiejętności aktorskich. Następnie fragmenty starych nagrań filmowych są poddawane digitalizacji, a powstałe w ten sposób dane trafiają do komputera. Grafik komputerowy odpowiedzialny za połączenie obu materiałów usuwa białe tło i łączy sceny z udziałem współczesnych aktorów z drugim materiałem.

Na koniec przystępuje do wykonania ostatecznego retuszu całości. Wszelkie niedociągnięcia zostają usunięte, kolory, ostrość i rozmiary wszystkich elementów poszczególnych scen są odpowiednio zmodyfikowane. Jeżeli fachowcowi pracującemu z komputerem uda się osiągnąć zamierzony cel, uzyskane złudzenie będzie perfekcyjne, tak że na ekranie telewizora czy w kinie widz nie będzie w stanie zauważyć śladów jakichkolwiek manipulacji.

  Czy legalne źródła plików muszą być drogie

  Źródła plikówCzy legalne źródła plików muszą być drogie? Świat się zmienia, co możemy zauważyć również w przypadku plików na licencji royalt

  Pliki graficzne do tworzenia i rozwijania stron internetowych

  pliki graficzneObecne strony internetowe znacznie różnią się od tych, które mogliśmy spotkać jeszcze kilka lat temu. Przede wszystkim kuszą użytkowników sw

  Programy graficzne

  grafika78Wszyscy znamy popularne programy do tworzenia grafiki internetowej, takie jak Paint, Corel, Adobe Photoshop. Jest jednak o wiele więcej takich animacji

  Grafika komputerowa

  17Grafika komputerowa jest to taki rodzaj grafiki, który jest tworzony na potrzeby informatyki. Znajduje ona zastosowanie w wielu jej gałęziach i rodzajach.