Zakup komputera

Jaki komputer kupić?Jaki komputer kupić? Poradnik jak dokonać zakupu komputera?

Wielu z nas przy zakupie komputera domowego staje przed tym dylematem. Czy zapłacić dodatkowo kilkadziesiąt złotych za zmontowanie w całość sprzętu? Kupić gotowy komputer? A może laptopa?

W skrócie postaramy się przybliżyć konsekwencje wszystkich decyzji. Przy zakupie gotowego komputera musimy liczyć się z tym, że zazwyczaj ukryta jest w nim pewnego rodzaju pułapka.

Mianowicie, jeśli procesor jest dobry - dysk twardy jest mały. Jeśli pamięć RAM jest duża - karta graficzna wolna itd. Poza tym, gdyby skompletować swoje wymarzone części a poszukać na rynku gotowego komputera z tymi samymi parametrami, dochodzimy do wniosku, że same części dają nam kilkaset złotych oszczędności.

Kupowanie laptopa to dobra opcja dla osób, które nie mają zbyt dużo miejsca w domowym zaciszu, dużo podróżują i chcą mieć go zawsze przy sobie, czy cenią sobie wygodę. Należy pamiętać o tym, że laptop będzie często o kilkaset złotych droższy niż jego odpowiednik w metalowej skrzynce.

Niestety taki wybór ma podstawową wadę - wszelkie naprawy czy modernizacje sprzętu trzeba wykonywać w serwisie, ponieważ budowa laptopa bardzo często uniemożliwia samodzielną ingerencję w komputer. Poza tym jest to trudne z powodu rozmieszczenia podzespołów w obudowie laptopa. Nie można zapominać też o tym, że w przypadku ingerencji wewnątrz laptopa często tracimy gwarancję producenta. O gwarancji i jej ważności wspomnę później.

Ostatnim i chyba najbardziej rozsądnym zakupem jest wybór części. Daje nam to szereg korzyści:

 • mniejsze koszty,
 • gwarancja na każdy element oddzielnie,
 • możliwość samodzielnego złożenia komputera,
 • dokładny wybór parametrów sprzętu,
 • możliwość wymiany / naprawy sprzętu w domowym zaciszu, bez korzystania z usług serwisu,
 • opakowanie do każdego podzespołu wraz z instrukcją obsługi, dodatkowymi kablami, przejściówkami, wtyczkami ( jest to ważne przy problemach ze sprzętem, opakowanie przydaje się przy ewentualnej sprzedaży podzespołu). Serwis zazwyczaj zatrzymuje te gadżety dla siebie.

Gwarancja - w przypadku podzespołów komputerowych bardzo ważna część składowa całego zakupu. Przy zakupie gotowego zestawu dostajemy gwarancję na cały komputer - w praktyce polega to na zaklejeniu ścianek obudowy specjalnymi plombami, które zostawiają ślad przy zerwaniu. Jakiekolwiek uszkodzenie plomby oznacza naruszenie warunków gwarancji oraz tym samym jej utratę. Wyobraźmy sobie sytuację, w której chcemy wymienić nagrywarkę płyt na nowszą. Nie da się tego dokonać bez zdjęcia jednej lub obu ścianek obudowy. Mimo, że operacja nie będzie stanowić problemu nawet dla przysłowiowej gospodyni domowej - nie możemy dokonać jej samodzielnie. Trzeba odłączać sprzęt, pakować do samochodu, zawozić do serwisu, czekać czasem nawet kilka dni. I oczywiście odpowiednio zapłacić. Taką modernizację w domu można wykonać dosłownie w 5 minut przy użyciu jednego wkrętaka.

Gwarancja na wszystkie części oddzielnie pozwala nam dokonywać modernizacji według naszego uznania, bez żadnych ograniczeń - gwarancja jest oddzielna na każdy podzespół. Warto pamiętać o tym, że często różne podzespoły mają różny okres trwania gwarancji, np. dyski twarde to zazwyczaj 24 miesiące, za to pamięci RAM często mają gwarancję dożywotnią.

  Nowoczesne monitory dotykowe

  Monitory dotykoweJak powszechnie wiadomo właściciele urządzeń mobilnych lubią komunikować się ze swoimi urządzeniami za pośrednictwem dotyku, dlatego też

  Lokowanie produktu

  Lokowanie produktuNa początku emisji znanych seriali w ostatnim czasie zaczęła pojawiać się informacja "audycja zawiera lokowanie produktu".

  Techniki benchmarkingu sposobem poprawy wyników finansowych firmy

  Techniki benchmarkinguKonkurencja nie śpi, a przedsiębiorstwo stojąc w miejscu praktycznie cofa się. Zmiany na rynku wymuszają od firm ciągłego przy

  Drukarka atramentowa czy laserowa?

  drukarkiWybór odpowiedniej drukarki to domu to może nie dylemat na miarę „być albo nie być”, niemniej nie warto w tym względzie zdać się tylko na łut szczęścia,